Friday

VIII Regaty Żeglarskie o Puchar Prezesa Związku Banków Polskich


Ósma już edycja tej żeglarskiej imprezy okazała się rekordowo frekwencyjna. Ponad 115 uczestników zjechało do Pucka wystawiając 25 załóg z 14 instytucji związanych z rynkiem bankowym w Polsce. Większość zawodników zakwaterowała się w Hotelu Delfin w Pucku, gdzie na wszystkich zawodników, którzy dotarli nad morze z różnych rejonów Polski czekało ognisko i smakowity grill. 


O godzinie 22:00 nastąpiło oficjalne otwarcie przez Kierownik Klubu Bankowca Panią Jolantę Kaczmarek, Szefa działu PR Związku Banków Polskich Pana Przemsława Barbricha oraz Mateusza Kusznierewicza – najbardziej utytułowanego polskiego żeglarza. Następnie przystąpiono do losowania łódek. 

Posejdon postawił poprzeczkę wysoko i prognoza na regaty od początku zapowiadał silne wiatry. W sobotę o godzinie 10:00 zawodnicy spotkali się na odprawie sterników prowadzonej przez sędziego głównego zawodów Pana Jacka Miłosza. Omówiona trasę oraz zasady rywalizacji, a następnie po skompletowaniu łódek wszyscy ruszyli na wodę. Wiatr tego dnia wiał z siłą od 20 do 28 węzłów! W szkwałach zawodnicy oraz sprzęt byli zmuszeni do maksymalnego wysiłku, czego efektem było kilka porwanych żagli i zerwanych want. W tych ekstremalnie trudnych warunkach rozegrano jeden wyścig, a następnie dla bezpieczeństwa załóg postanowiono poczekać, aż wiatr trochę osłabnie. Niestety mimo dwóch kolejnych odroczek zawodnicy nie wrócili tego dnia na wodę. Wszyscy spotkali się jednak w przepięknie położonej restauracji Bursztynia, gdzie żeglarze wraz z zespołem Szantymentali śpiewali szanty do późnych godzin wieczornych. 

W niedzielę, cała flota stawiła się już o godzinie 9:00 w Harcerskim Ośrodku Morskim, gdyż pierwszy start został zaplanowany na godzinę 9:30. Wiatr był trochę słabszy, ale zawodnicy wciąż pływali na zrefowanych żaglach. Rozegrano 3 wyścigi przy wietrze 18-22 węzły i prawie pełnym słońcu – wymarzone warunki do ścigania się. Rozegranie 3 biegów pozwoliło na obrzutkę najsłabszego rezultatu w regatach dzięki czemu nastąpiły spore przetasowania względem soboty. O godzinie 13:00 rozpoczęto ceremonię wręczenia nagród. Dyrektor Generalny Związku Banków Polskich Pan Andrzej Wolski, wraz z Panem Januszem Dedo Członkiem Zarządu ZBP i Mateuszem Kusznierewiczem, udekorował najszybsze załogi w kategorii przyjaciół i bankowców. Otrzymały one wspaniałe puchary, a wszystkie załogi startujące w regatach otrzymały pamiątkowe dyplomy. Szczególne podziękowania założono na ręce sponsorów i partnerów imprezy gdyż bez firm: EXATEL SA, Asseco Poland i Diners Club Polska, tak wspaniała impreza jak VIII regaty o Puchar Prezesa Związku Banków Polskich nie mogłaby mieć miejsca.