Wednesday

"Wieczór w ogrodzie" - gość specjalny Jan Lityński


Spotkanie jak zwykle było transmitowane na żywo przez Polskie Radio RdC. Prowadzący - Damian Gadomski pytał m.in. o sytuację na Cyprze. Jako, że organizatorem „Wieczoru w Ogrodzie” jest Związek Banków Polskich nie mogło zabraknąć pytania czy brak zaufania do banków na Cyprze może przenieść się do Polski? Czy Polacy masowo będą wycofywać swoje oszczędności z banków?


- Jan Lityński stwierdził, że polskie banki są w innej kondycji. Cypr nie stosował procedur unijnych i dlatego ma tak duże problemy. W tej kwestii zabrał głos Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz, zapewniając, że Polska nie ma się czego obawiać, ponieważ stosuje się do procedur, nie ma problemu z długiem publicznym (który jest pod kontrolą) oraz nie ma problemu z deficytem budżetowym. Zapewnił także, że oszczędności Polaków są bezpieczne dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, który dysponuje odpowiednią rezerwą. Dzięki temu Klienci banków w Polsce mogą spać spokojnie.


Czy warto płacić podatki, skoro państwo niewiele w zamian oferuje, chociażby patrząc na naszą służbę zdrowia?
- Tak, uważam, że mimo wszystko jest lepiej.
Nasz gość podkreślił także, że najlepiej zarabiający powinni płacić większe podatki.


Czy nadal Pan wierzy w społeczną gospodarkę rynkową? 
- Mimo, że to określenie jest trochę przebrzmiałe to nadal w nią wierzę. Jeżeli rozumieć przez to odpowiedzialność obywateli nie tylko za zarabianie pieniędzy, ale także odpowiedzialność za otoczenie, wspieranie lokalnych inicjatyw i tworzenie instytucji pozarządowych.


Czy chodzi tylko o podatki?
- Oczywiście, że nie. Chodzi o wzajemny szacunek dla ludzi, łagodzenie różnic społecznych poprzez tworzenie organizacji pozarządowych. Chodzi także o wyrównywanie szans, co powinno być zadaniem szkoły. Współczesne szkolnictwo koncentruje się tylko na najlepszych uczniach, nie pomagając tym słabszym. W związku z tym system edukacji wymaga zmian.


Czy groźne jest rozwarstwienie społeczne dot. dochodów?
- Jest groźne, bo rządzący myśleli, że najzamożniejsi będą siłą napędową gospodarki. Tak się jednak nie stało. Jan Lityński stwierdził, że dużym problemem jest „dziedziczenie” ubóstwa.  Należy stworzyć takie warunki rozwoju, aby dzieci nie powielały życiorysów swoich rodziców a osiągały znacznie więcej.


 Czy tak wyobrażał Pan sobie Polskę?
- Realizacja marzenia musi rozczarowywać, to naturalne. Ale należy doceniać fakt, że żyjemy w wolnym kraju. Powinniśmy cieszyć się wolną Polską.


Czy czas już na demokrację cyfrową?
- Lektura forów i blogów jest niepokojąca. Wyrosłem w kulturze dialogu, a nie wzajemnego obrażania. Ale jak najbardziej jestem zwolennikiem głosowania przez internet. Jest to szczególnie ważne w Polsce, gdzie frekwencja wyborcza jest niska.


Czy namawia Pan Prezydenta do zmian np. w szkolnictwie wyższym?
- Nie, bo to należy do rządu.


A czy mówi Pan Prezydentowi jak rozmawiać z partiami?
- Prezydent dąży, aby w każdej sprawie szukać porozumienia.

Podczas całej audycji towarzyszyło nam trio muzyczne w składzie: Piotr Robowicz - kontrabas, Robert Majewski - trąbka, Piotr Wrombel – na fortepianie CALISIA M-165 – edycja specjalna z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

  • Sponsorem cyklu audycji jest Dom Development
  • Partnerem muzycznym Calisia
  • Partnerem audycji Fundacja Polski Jazz