Friday

Wystawa malarstwa Daniela Pielucha


W ramach cyklu „ Galeria Klubu Bankowca” do 16 czerwca 2010r. prezentowane jest malarstwo Pana Daniela Pielucha.


Daniel Pielucha ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie –Wydział Grafiki w Katowicach. 
Dyplom uzyskał w 1985 roku. Najważniejszą formą jego twórczości jest olejne malarstwo sztalugowe. 
NADREALIZM POLSKI- jak sam określił charakter swego malowania –jest inspirowany pejzażem naszej wsi, jej folklorem i wierzeniami. Motywacje dla nowych prac przynoszą mu Plenery Sztuki Figuratywnej, w których chętnie bierze udział. Surrealistyczna metafora wszechobecna w obrazach Daniela Pieluchy jest przez niego przewartościowywana w zależności od tego, czy stanowi desperacki moralitet sytuacji społeczno-duchowej człowieka, czy tylko zamajaczy w turpistycznym wizerunku świata. Malarz podkreśla swój szacunek do historii i tradycji malarstwa polskiego , zwłaszcza z drugiej połowy XIX w. Z wielką dbałością o warsztat kultywuje w swojej twórczości to, co stanowi o jej wyjątkowości. Wybierając między biblijną, mitologiczną czy ludową tematyką opowiada nam o kondycji człowieka w specyficznie polskiej konwencji surrealistycznej. Świadomie nie zauważając wszystkiego tego, co niesie tzw. AWANGARDA, uprawia malarstwo zaorując ugór między żyznymipolami Jacka Malczewskiego a Zdzisława Beksińskiego
Zarażony dudograczowską chorobą na Polskę, jest twórcą naturalnie wpisującym się w nurt sztuki Narodowej. Artysta czynnie bierze udział w zbiorowych wystawach malarstwa polskiego , wystawiając jednocześnie indywidualnie. Prace jego poprzez galerie trafiają do wielu kolekcjonerów w krajuI za granicą. 
Daniel Pielucha w latach 2004-2008 brał udział w wystawach Polskiego Malarstwa Współczesnego w Nowym Yorku. Reprezentował malarstwo polskie w 1996 r. w Międzynarodowym Triennale w Berlinie. Jego obrazy prezentowane były na wystawach sztuki polskiej w Sztokholmie i Meksyku.