Wednesday

"Wieczór w ogrodzie" - gość specjalny Prezydent Warszawy prof. Hanna Gronkiewicz-Waltz


W poniedziałek 25 czerwca 2012 r., w godz. 20.00-22.00 Prezydent Warszawy prof. Hanna Gronkiewicz-Waltz była gościem specjalnego wydania audycji "Wieczór w ogrodzie", które jak co miesiąc odbyło się w Klubie Bankowca przy udziale Polskiego Radia RdC (Radio dla Ciebie).

 

Jak na miejsce spotkania przystało audycję rozpoczął temat bankowy w tym aspekt dofinansowania światowego sektora bankowego, które w okresie XI 2009 – XI 2011 wyniosło 4,5 bln €. Czy ratować banki czy nie? Jakie były tego przyczyny i jak obecnie temu przeciwdziałać? W odpowiedzi usłyszeliśmy, że największym zagrożeniem jest nadmierne zadłużanie. Kolejną przyczyną jaką wskazała Pani Prezydent są obietnice polityków, które często są składane na wyrost, bez realnego pokrycia. Trzeci powód to zły nadzór bankowy w niektórych krajach - „... ze względu na brak też nadzoru Państwa, powiedzmy sobie szczerze, że też jest taka sytuacja, że banki są w złym stanie bo jest zły nadzór. Polskie banki nie są w złym stanie ponieważ zawsze był mocny nadzór.”

 

W kolejnej części audycji przyszła pora na pytania z sali. Jako pierwszy głos zabrał Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Zapytał: „...(Czy) ma pani prawo, takie poczucie, że oto po tych latach w dziejach największego kryzysu finansowego, który się zdarzył, że jednak ten polski sektor bankowy jest stabilny, to znaczy, że sprawdziła się kadra tego sektora, że sprawdził się nadzór, że sprawdziły się rozwiązania, które wtedy zostały przyjęte...?”. W drugiej części pytania usłyszeliśmy: „O czym muszą pamiętać politycy, o czym muszą pamiętać bankowcy i o czym muszą pamiętać także profesjonaliści nadzorcy i bank centralny?”. Wiceprezes Związku Banków Polskich Mieczysław Groszek zapytał o równowagę i balans pomiędzy wysokimi standardami bezpieczeństwa finansowego a łatwością dostępności kredytów bankowych.

 

Padły też pytania bliższe tematom Warszawy, o inwestycje i wyzwania jakie staną po zakończeniu Euro 2012. W odpowiedzi Pani Prezydent wymieniła te najważniejsze: pełna II linia metra, muzeum sztuki nowoczesnej, inne obiekty kulturalne a także most południowy.

Rozmawialiśmy także o polityce rowerowej w stolicy, o powstających ścieżkach rowerowych, których w ostatnim roku powstało 41 km i o konieczności poprawienia ich sieci połączeń ze sobą.

 

Kolejnym tematem poruszonym przez prowadzącego audycję Romana Kurkiewicza była polityka mieszkań komunalnych, polityka lokalowa i brak ustawy o reprywatyzacji. Pani Prezydent podała dane z których wynika, że w ciągu ostatnich 5 lat miasto wybudowało ponad 1300 mieszkań komunalnych a w planach jest 2500.

 

Na koniec Pani Prezydent pokusiła się na podsumowanie dotychczasowego przebiegu Euro 2012 szczególnie w aspekcie bezpieczeństwa i organizacji. „...więcej już się taka impreza nie powtórzy i możemy być z tego dumni, że jesteśmy świetnymi organizatorami we wszystkich tych miastach, z reszta w innych też, w których nie było rozgrywek, wszyscy świetnie zorganizowali tę imprezę. Wyleczmy się z kompleksów, bądźmy narodem dumnym, którzy wiedzą, że mogą już dzisiaj wszystko zorganizować cokolwiek jest na świecie do zorganizowania”.

 

Podczas całej audycji towarzyszyła nam muzyka, trio muzyczne w składzie: Bożena Sitek (fortepian), Jacek Bąk (gitara klasyczna) i Piotr Rodowicz (kontrabas). Fortepian CALISIA M-165 – edycja specjalna z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina – został użyczony dzięki uprzejmości firmy CALISIA .

 

 

Hanna Gronkiewicz-Waltz – polska prawniczka, ekonomistka, polityk, prezes Narodowego Banku Polskiego w latach 1992–2001, przewodnicząca Rady Polityki Pieniężnej w latach 1998–2001, wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) w latach 2001–2004, posłanka na Sejm RP V kadencji w latach 2005–2006, od 2 grudnia 2006 prezydent miasta stołecznego Warszawy, wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej.

 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji na stronie Polskiego Radia RdC