wtorek

"Wieczór w ogrodzie" - gość specjalny prof. Marek Góra


- Jestem przeciwko ulgom podatkowym, podatki powinny być proste i niskie” – powiedział profesor Marek Góra podczas lutowej audycji „Wieczór w Ogrodzie” nadawanej przez Polskie Radio RdC na żywo z Klubu Bankowca.

 

 

Na samym początku rozmowy pytaliśmy naszego gościa o model emeryta - czy w nowoczesnej Polsce będziemy pracować do 75 roku życia? W odpowiedzi usłyszeliśmy, że przy wzrastającej średniej życia a także przy przewidywanej strukturze społeczeństwa nie jest to w przyszłości wykluczone, a utrzymywanie niższego wieku przechodzenia na emeryturę skutkowało będzie wyższymi obciążeniami dla osób pracujących, zwłaszcza młodych.

 

 

W kolejnej części programu rozmawialiśmy o reformie emerytalnej: czy można ją uważać za sukces?, czystopniowo przekształcać obowiązkowy drugi filar emerytalny w dobrowolny?, w co mogą a w co powinny inwestować powszechne towarzystwa emerytalne?, w jakiej sytuacji będą w przyszłości osoby pracujące na tzw. umowach śmieciowych”?

 

 

W dyskusji głos zabrał także Wiceprezes ZBP Mieczysław Groszek, który oprócz tez dotyczących II filaru pod dyskusję poddał inne zachęty skłaniające do inwestowania w III filar, np. ulgi podatkowe. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że należy stworzyć pewne narzędzia, lecz formą zachęcającą do inwestowania nie powinny być ulgi podatkowe gdyż każda ulga pociąga za sobą wzrost podatków, które powinny być proste i niskie.

 

 

Pod koniec audycji poruszyliśmy jeszcze temat sposobu komunikacji ze społeczeństwem oraz zasadności istnienia i możliwości likwidacji KRUS. Profesor Góra jest zdania, że w Polsce w sektorze rolniczym pracuje zbyt wiele osób a sama produkcja rolnicza jest mało efektywna. Dalej usłyszeliśmy, że należy stworzyć takie mechanizmy, które pozwolą przenieść się części rolników do innych sektorów i zwiększyć efektywność gospodarstw rolnych. Jeśli to nastąpi to KRUS sam przestanie być potrzebny.

 

 

Na zakończenie audycji Prezes Mieczysław Groszek wręczył profesorowi Markowi Górze pamiątkową grafikę autorstwa Krzysztofa Jarockiego przedstawiającą Klub Bankowca.

W trakcie audycji towarzyszyła nam muzyka Tria Jazzowego w składzie Piotr Rodowicz - kontrabas, Mariusz Fazi Mielczarek – saksofon oraz Paweł Perliński na fortepianie CALISIA M-165 – edycja specjalna z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

 

Sponsorem cyklu audycji jest Dom Development, Partnerem muzycznym Calisia a Partnerem audycji Fundacja Polski Jazz.

 

 

Zapraszamy do wysłuchania kolejnej audycji „Wieczór w Ogrodzie”, która odbędzie się 25 marca o godz. 20.00 a transmitowana będzie przez Polskie Radio RdC (Warszawa 101 FM).

 

Więcej informacji oraz galeria zdjęć na www.facebook.com/KlubBankowcaZBP